Korzyści wynikające z aktywności fizycznej
Nie od dziś wiadomo, że regularna aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na zdrowie. Sport nie tylko poprawia samopoczucie, ale pozwala również na ciekawsze spędzenie wolnego czasu. Osoby ćwiczące regularnie są zdrowsze i pełne życia.
Aktywność fizyczna inicjuje szereg procesów w organizmie, które sprzyjają utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej, czyli: dotlenia mózg, usuwa napięcie, poprawia krążenie. To dlatego po treningu mamy poczucie dobrze wykorzystanego czasu i mimo zmęczenia nie brakuje motywacji do wykonywania codziennych obowiązków.
Wysiłek fizyczny daje poczucie szczęścia
Każdy rodzaj aktywności fizycznej trwający przynajmniej 30 minut wyzwala produkcję endorfin, czyli hormonów wywołujących poczucie zadowolenia i szczęścia. Endorfiny działają na te same receptory w mózgu co syntetyczne substancje dostarczane z zewnątrz, np. morfina. W związku z tym stanowią więc rodzaj naturalnego narkotyku poprawiającego nastrój.
Wysiłek fizyczny pomaga WYPOCZĄĆ
Spędzając czas wolny przed telewizorem wcale nie dajemy organizmowi szans na odzyskanie sił. Zwłaszcza jeśli na co dzień pracujemy za biurkiem i nie ruszamy się za wiele. Paradoksalnie, aktywność fizyczna likwiduje zmęczenie i dodaje energii. To dlatego, że ruch pobudza krążenie, co wpływa na lepsze dotlenienie, w efekcie czego mózg, mięśnie i organy wewnętrzne pracują wydajniej, a my nie odczuwamy zmęczenia.
Sport pomaga utrzymać ciało w dobre formie
Ograniczenie siedzącego trybu życia i wprowadzenie aktywności do stylu życia jest głównym czynnikiem zarówno w leczeniu, jak i w profilaktyce nadwagi i otyłości. Taka metoda nie odbija się negatywnie na zdrowiu (jak często stosowane restrykcyjne ograniczenia dietetyczne). Wręcz odwrotnie, poprawia kondycję i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Właściwie dobrana aktywność fizyczna pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej w organizmie przy jednoczesnym maksymalnym zachowaniu tkanki mięśniowej.
Wcale nie trzeba od razu spędzać długich godzin na siłowni. Już drobna aktywność w ciągu dnia i modyfikacja przyzwyczajeń (wybieranie schodów zamiast windy) wpłynie korzystnie na nasze ciało.
Aktywność fizyczna pozwala dłużej cieszyć się zdrowiem
Regularne treningi podnoszą samoocenę
Brak samoakceptacji często jest przyczyną problemów o podłożu psychicznym (depresji, stanów lękowych, zaburzeń snu, zaburzeń odżywiania). Te z kolei powodują, że jeszcze bardziej nie lubimy siebie. Regularny wysiłek fizyczny jest jednym z czynników pomagających w przerwaniu błędnego koła, sprawia, że zaczynamy pozytywniej patrzeć na rzeczywistość. Już sam fakt, że podejmujemy próbę i robimy coś dla siebie jest wzmacniający, a obserwowanie jak nasze ciało się zmienia mobilizuje do jeszcze większej pracy.
Jeśli tylko nie zabraknie motywacji do ćwiczeń, ostateczny efekt treningów może raz na zawsze wyleczyć z kompleksów i sprawić, że uwierzymy w siebie.
Dlatego nie szukajcie wymówek – zmuś się raz, drugi i trzeci do wyjścia na siłownie, a później będzie tylko lepiej!