Sprawdź czy masz prawidłową masę ciała
Badanie tkanki tłuszczowej, wskaźnik BMI, a może stosunek obwodu talii do obwodu bioder? Chcesz sprawdzić, czy Twoja masa ciała jest prawidłowa? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, wystarczy kilka prostych obliczeń.
Wskaźnik BMI
Potrzebna Ci będzie jedynie waga łazienkowa i centymetr krawiecki. Jak obliczyć BMI? Masę ciała w kilogramach należy podzielić przez kwadrat wzrostu wyrażony w metrach. Przykładowo: osoba o masie ciała 60 kilogramów i wzroście 170 cm: 1,70 x 1,70 = 2,89, następnie masę ciała (60 kg) dzielimy przez kwadrat wzrostu (2,89) i otrzymujemy wynik 20,76.
Interpretacja:
BMI poniżej 18,5 świadczy o niedowadze. Oznacza niskie zagrożenie schorzeniami metabolicznymi, stanowiącymi powikłania nadwagi i otyłości, jednak rodzi ryzyko innych problemów zdrowotnych związanych ze zbyt małą masą ciała – np. ryzyko osteoporozy, poronień, przedwczesnych porodów.
BMI między 18,5 a 24,9 oznacza prawidłową masę ciała, a zatem niewielkie ryzyko zachorowania na większość schorzeń metabolicznych.
BMI między 25 a 29,9 świadczy o nadwadze i powoduje podwyższone zagrożenie zachorowania m.in. na chorobę niedokrwienną serca i inne schorzenia metaboliczne, w związku z czym należy zadbać o dietę i aktywność fizyczną.
BMI między 30 a 34,9 to podwyższone ryzyko, które wymaga zdecydowanych działań, zmierzających do zredukowania masy ciała.
BMI między 35 a 39,9 oznacza wysokie ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych i ich powikłań.
BMI powyżej 40 to sygnał bardzo wysokiego zagrożenia – osoby z takim indeksem wymagają specjalistycznej opieki lekarskiej.
Dla kogo BMI jest nieodpowiednie?
Pamiętaj! Wskaźnik BMI nie jest odpowiedni zarówno dla kobiet w ciąży, jak i dla dzieci (do 14 lat). Kalkulator BMI nie uwzględnia także w obliczeniach różnicy w zawartości w organizmie tkanki mięśniowej i tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że np. osoba zdrowa, uprawiająca intensywnie sport, kulturystykę lub ciężką pracę fizyczną może według formuły BMI błędnie uzyskać wynik świadczący o nadwadze, co nie będzie prawdą.
Stosunek obwodu talii do obwodu bioder
Potrzebny Ci będzie wyłącznie centymetr krawiecki. Zmierz nim obwód talii (ok. 3 cm nad pępkiem) i obwód bioder w najszerszym miejscu. Następnie obwód talii podziel przez obwód bioder. Przykładowo: osoba o obwodzie w talii wynoszącym 80 cm i obwodzie w biodrach liczącym 90 cm, ma wskaźnik równy 0,88.
W ten sposób obliczasz wskaźnik zwany WHR (Waist/Hip Ratio). Wyraża on stosunek obwodu talii do obwodu bioder – dzięki czemu można określić rodzaj sylwetki oraz typ otyłości.
Jeśli wskaźnik WHR jest równy/wyższy od 0,8 u kobiet, lub równy/wyższy od 1,0 u mężczyzn, mamy do czynienia z otyłością androidalną, zwaną także otyłością typu „jabłko” lub otyłością brzuszną (wisceralną). Jest to najbardziej niebezpieczny typ otyłości, ponieważ predysponuje do rozwoju chorób metabolicznych (schorzeń układu krążenia, cukrzycy t.II itd.) i wielu innych poważnych dolegliwości. Natomiast, gdy wartość wskaźnika wynosi mniej niż 0,8 u kobiet i 1,0 u mężczyzn mówimy o – mniej groźnej – otyłości gynoidalnej, zwanej udowo-pośladkową lub otyłością typu „gruszka”.
Obwód talii solo
Sam obwód talii również stanowi cenny wskaźnik zdrowia. Prawidłowy obwód talii dla kobiet wynosi 80 cm, a dla mężczyzn 94 cm. Wskaźnik powyżej 88 cm u kobiet i 102 cm u mężczyzn wskazuje na możliwość wystąpienia zaburzeń metabolicznych (tj.nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu, ryzyka zachorowania na cukrzycę i niewydolność serca).
Badanie podskórnej tkanki tłuszczowej
Mamy uproszczony, domowy sposób, który pozwoli Ci oszacować zawartość tłuszczu w organizmie. Jak go wykonać? Niezbędna będzie linijka oraz kalkulator. Następnie:
- Stań prosto.
- Odsłoń brzuch, nad prawą kością biodrową, na wysokości pępka chwyć całą skórę wraz z tkanką tłuszczową między wyprostowany palec wskazujący, a wyprostowany kciuk (skóra nie powinna być nadmiernie ściskana ani nadmiernie luźna) i linijką zmierz odległość między palcami.
- Uzyskaną wartość w milimetrach (X) podstaw do wzoru:
Kobieta: procentowa zawartość tłuszczu = 1.223 X – 0.0134 (X do kwadratu) + 0.124 Wiek + 6.07
Mężczyzna: procentowa zawartość tłuszczu = 1.378 X – 0.0174 (X do kwadratu) + 0.213 Wiek – 5.84
Przykładowo: Weźmy mężczyznę w wieku 30 lat, o masie ciała równiej 100 kg i grubości fałdu skórnego wynoszącym 20 milimetrów:
Zawartość tłuszczu = 1.378 x 20 – 0.0174 x 20^2 + 0.213 x 30- 5.84
Zawartość tłuszczu = 21 proc.
Oznacza to, że w ciele mężczyzny znajduje się około 21 kg tłuszczu (21% ze 100 kg).
Te proste pomiary dadzą Ci orientację, czy masz powodu do niepokoju i jak pilnych działań wymaga od Ciebie zachowanie dobrego zdrowia i samopoczucia. Jednak pamiętaj, że aby trwale pozbyć się nadprogramowych kilogramów, nie wystarczy tylko chwilowo przejść na dietę. Należy trwale zmienić nawyki żywieniowe, a nawet tryb życia! Decyzja o wyborze metody odchudzania powinna być przemyślana, a najlepiej podjęta i realizowana pod kontrolą specjalisty, bo – jak przestrzegają lekarze i dietetycy – lepiej nie stosować żadnej diety niż wybrać złą.